Melyek a legjobb külső és belső árnyékoló megoldások?
A különféle árnyékoló megoldások funkciója összetett, nemcsak a kényelmünket, hanem az otthonaink energiahatékonyságát is szolgálják, segítségükkel védekezhetünk a nap ellen, szabályozhatjuk a bejutó fény mennyiségét, kizárhatjuk otthonainkból a kíváncsi tekinteteket.
Számos típus közül választhatunk, akár a belső, akár a külső megoldások mellett tesszük le a voksunkat. A hatékonyság érdekében a legjobb, ha mindkét megoldást alkalmazzuk, ugyanis a kültéri változatok az épület hőszigetelésében is részt vesznek, a belső árnyékolók pedig inkább dekorációs szereppel bírnak. Bejegyzésünkben megnézzük az egyes típusok előnyeit és hátrányait, alkalmasságát, tarts velünk!
Optimális árnyékoló megoldások
Az árnyékolástechnika már az épületek szerves részét képezi, az otthonok energiahatékony működését segíti elő, így a lehető legjobb megoldásokat kell megtalálni, amelyekkel már a tervezés fázisában számolni kell. A külső és belső árnyékolók alapvető szerepükön túl egyéb funkciókkal is rendelkeznek, vagyis nemcsak a nap elleni védelmet szolgálják, illetve szabályozzák a bejutó fény és a hő menyiségét, hanem megvédik az otthonokat az időjárás viszontagságai, valamint az idegenek ellen, továbbá csökkentik a zajterhelést.
Csalódni fogunk, ha valamennyi funkciót egyetlen szerkezettől várjuk el, ilyen ugyanis nem létezik, ezért az optimális megoldásra kell törekedni több típusú árnyékoló együttes alkalmazásával. A szakemberek ezt nevezik árnyékolástechnikai szendvicsszerkezetnek.
A külső és a belső árnyékolók funkciója
Minden otthon más és más, más a fekvése, a tájolása, a benapozottsága, illetve a lakóknak is mások az igényeik, ezért mindenkinek más lesz a megfelelő árnyékoló.
A beltéri árnyékolókkal szemben elsősorban esztétikai elvárásaink vannak, jellemzően úgy választjuk meg őket, hogy színben és stílusban illeszkedjenek az enteriőrhöz. Szabályozni képesek a helyiségekbe jutó fény mennyiségét, egyes típusok teljes fényzárásra is alkalmasak. Léteznek ma már hővédő fóliával ellátott rolók, reluxák, amelyek segítségével ezek a típusú árnyékolók kis mértékben a hőszabályozásban is részt vesznek. Ha részletesebben is érdekel a téma, egy korábbi bejegyzésünkben részletesen foglalkoztunk azzal, hogy hogyan válasszuk ki a legjobb belső árnyékolót.
Az üvegfelületek külső oldalára szerelt külső árnyékolók hatékonyabbak a napsugárzással és az általa termelt hővel szemben, fokozzák a nyílászárók hőszigetelő képességét. Ugyanakkor a sötétítésben, a fényszabályozásban is részt vesznek, illetve hozzájárulnak az épületek esztétikus megjelenéséhez, hangulatához.
A legnépszerűbb nyílászáró árnyékolók
A redőnyt talán senkinek sem kell bemutatni, hiszen feltalálása óta máig ez az egyik leggyakrabban alkalmazott külső árnyékoló szerkezet, köszönhetően kiváló fényszabályozó, valamint hő- és hangszigetelő képességének. A zsalugáter szintén egy régi, de ma is hatékony, továbbá dekoratív megoldás. Modern épületek egyre gyakrabban alkalmazott kültéri árnyékolója a reluxához hasonló zsaluzia.
A beltéri megoldások közül népszerűek a sötétítőfüggönyök, a reluxák, a roletták, a különféle rolók, valamint a főként irodákban alkalmazott szalagfüggönyök.
Bátran alkalmazzunk egyidejűleg kül- és beltéri árnyékolókat, hiszen így fokozhatjuk a hőszigetelő hatásukat, nem mellesleg kívül-belül tetszetősen felöltöztethetjük az otthonainkat.
A legnépszerűbb megoldásokat keresd webáruházunkban, ahol kedvező árakkal várunk minden barkácsolni vágyó ezermestert!