
Mit javíthatok egy redőnyön?
A redőnyök tökéletes megoldást nyújtanak az otthonok számára abban, hogy szabályozzák a fényáramot és a hőmérsékletet, de mint minden más berendezés, idővel a redőnyök is meghibásodhatnak. Nem minden meghibásodás miatt kell rögtön szakemberhez fordulni a javításhoz, hiszen egy elszakadt gurtni, vagy egy lyukas léc esetében csak bátorság kell ahhoz, hogy kezünkbe vegyük az ügyet, de semmi szaktudás, vagyis sok esetben a redőny meghibásodásait sajátkezűleg is javíthatjuk. Ez azért nem csak gazdaságos, hanem lehetővé teszi számunkra, hogy azonnal megoldjuk a problémát, anélkül, hogy várakoznunk kellene egy szakemberre, aki még csak nem is biztos, hogy megfelelő munkát fog végezni.
Redőnyautomaták
Az automaták esetében a fülek könnyek letörhetnek a helyükről egy gyengébb minőségű darabnál, de a csere oka olyan egyszerű indok is lehet, minthogy a felújított szoba színéhez egy fekete automata már jobban illik. A külsőleges okokon felül az automata belső szerkezete is elöregedhet úgy, hogy az már javíthatatlanná válik ahhoz, hogy a jövőben használjuk.
Gurtnik
A gurtni a redőny mozgatásához szükséges alkatrész, így ebből adódik, ha a gurtni meghibásodik, vagyis elszakad, vagy akár csak jobban felbolyhosodik, akkor a redőny nem fog mozogni. A gurtni szalagjának cseréje általában egy pofonegyszerű folyamat, amelyet sajátkezűleg is bármikor elvégezhetünk percek alatt, mivel csak újra kell fűznünk a szerkezetet.
Zsinórok
A zsinórok általában akkor szakadnak el, amikor az már elöregedett, vagy túlzott nyomást gyakorolunk rájuk, ami egy gyengébb minőségű zsinórnál nagyon könnyen megtörténhet. Ha a zsinór elszakad, akkor egyértelmű, hogy a redőnyt nem tudjuk mozgatni és a zsinór cseréjére a következő lépés. Ez viszonylag egyszerű, és sajátkezűleg is könnyen elvégezhető, vagyis ne forduljunk rögtön szakemberhez. Ehhez csupán egy új zsinórra lesz szükségünk, amelynek ugyanolyan hosszúnak kell lennie, mint az eredeti zsinór.
Redőnylécek
A redőnylécek általában akkor sérülnek meg, ha külsőleges behatás éri őket, vagyis folyamatosan beleérnek keményebb tárgyakhoz, megütődnek pakolás közben, vagy ha túlzott nyomás nehezedik rájuk, de könnyen el is öregedhet az anyaguk, ami miatt teljesen lehúzott redőnyökön is átjuthatnak kintről érkező fények és hangok. Ha a redőnylécek sérülnek, csak akkor cseréljük ki őket, amennyiben a redőny ettől nem záródik rendesen. A sérült redőnylécek cseréjéhez szakemberre lehet szükség, mivel ez majdhogynem a komplett redőny szétszerelésével jár, de barkácsoló kedvű háziuraknak ez sem nagy fejfájás.
Redőnytárcsák
A redőnytárcsák a redőnynek azon alkatrészei, amelyek a zsinórokat tartják a helyén, és lehetővé teszik, hogy a redőny fel- és le mozogjon, és amilyen egyszerű ez a szerkezet, olyan egyszerű a javítása is. Cseréjekor azonban ügyelni kell arra, hogy a zsinórok ne csavarodjanak össze és a tárcsába is megfelelően kerüljenek vissza. Feltétlen ellenőrizzük szétszerelésük után, hogyan álltak az alkatrészek eredeti állapotukban.
Redőnymotorok
A motorral szerelt redőnyök nagyszerű kényelmi megoldást jelentenek mindenki számára, azonban amikor meghibásodnak és nincs közeli viszonyunk a villanyszerkezetekkel, javításukkal, akkor bizony szakemberre lesz szükségünk A meghibásodások általában a motorban, a kábelekben vagy a kapcsolókban jelentkeznek. Ha a motor nem működik, ellenőrizze, hogy van-e elegendő áramellátás. Mindenesetre, ha az áramellátás rendben van, akkor lehet, hogy a motor hibásodott meg és bizony cserére is szorul. Ha a motor helyesen működik, de a redőny nem mozog, ellenőrizze, hogy nincs-e megakadva valahol. Ha a redőny még mindig nem mozog, akkor végső soron a kábeleket vagy a kapcsolót kell tüzetesebben ellenőrizni.