Mire szolgál a műanyag takaróléc?
Új nyílászárók beépítésénél az energiahatékonyság kiemelt szempont, és a hőveszteség minimalizálása érdekében szükség lesz különféle takarólécekre a beépítési hézagok elfedésére. Ezek ugyanis még tökéletes és pontos kivitelezés esetén is maradnak, és nemcsak a szerkezet, az épület esztétikáját rontják, de az élettartamát is, illetve veszélyeztetik a falazatot.
Nem elegendő tehát egy magas minőségű profilrendszer mellett letenni a voksunkat, a beépítés szakszerűségére is figyelmet kell fordítani. Bár a házilagos kivitelezésnek elvi akadályai nincsenek, útmutatót, videós segítséget is találunk hozzá, mégsem javasoljuk, ugyanis tapasztalat és megfelelő szerszámok hiányában kicsi az esélye, hogy tökéletes legyen. Úgy pedig még a legjobb minőségű nyílászáró sem tudja hosszú távon biztosítani az elvárt hő- és hangszigetelést.
A beépítési hézagok elfedésére szükséges takaróléceket mi magunk is elhelyezhetjük. Ezek között találunk öntapadó, hajlítható, L-alakú és más kialakításokat, és az ablak színéhez szabhatjuk, egyes típusok az alap fehér szín mellett farerezetes mintával, különféle árnyalatokban is elérhetőek.
A nyílászárók szerepe
Az ablakok biztosítják az otthonok természetes megvilágítását és szellőzését, a közlekedést. De a nyílászárók ma már a hőszigetelésben, ezáltal a rezsiköltségek csökkentésében is fontos szerepet töltenek be, továbbá akusztikai szerepük sem elhanyagolható.
Amennyiben új építés vagy korszerűsítés esetén nyílászárókra van szükséged, alaposan mérlegeld, milyen anyagból és milyen műszaki jellemzőkkel rendelkező rendszert választasz. Sokan fa nyílászárókat választanának természetes szépségük okán, azonban érdemes mérlegelni ezen szerkezetek magas karbantartási igényét is. Amennyiben nem szeretnél 1-2 évente csiszolni-festeni, fontold meg a gondozásmentes műanyag vagy alumínium nyílászárók beépítését! Nemcsak esztétikus megjelenésüket őrzik meg az évek során, hanem hő- és hangtechnikai jellemzőiket is, ugyanis rendkívül ellenállóak az időjárás viszontagságaival szemben.
A beépítés szakszerűségére figyelni kell!
Az ablakok szakszerű beépítése biztosítja a szerkezetek kiemelkedő műszaki színvonalát, így erre különös gondot kell fordítani. A szigetelési képességet rontja, ha túl nagy vagy túl kicsi az ablak a nyíláshoz képest, így törekedni kell a pontos méretezésre. A túl nagy beépítési hézag a szerkezet instabilitását okozza, ami miatt néhány éven belül akár az ablak cseréjére lehet szükség.
A nyílászárók beépítésénél a falazat és a káva védelmére a külső oldalon párkányt kell elhelyezni. Ez szolgál az ablakról lefolyó csapadék összegyűjtésére és elvezetésére, ezért kifelé lejtéssel kell telepíteni, de esztétikai szerepet is betölt.
A belső párkányok, vagyis könyöklők funkciója csekélyebb, elsősorban esztétikai célokat szolgálnak, bár védik a szerkezet és a fal találkozását a porosodástól.
Mire szolgál a takaróléc?
Szakszerű beépítés mellett is maradnak hézagok a fal és az ablak, a párkány és az ablak között, ugyanis enélkül nem lehetne elhelyezni azokat. A hézagkitöltésre purhabot használunk, ez tömít és szigetel, ugyanakkor nem esztétikus. Műanyag nyílászárók beépítése esetén egyszerűen takaróprofilokkal történik a hézagok elfedése, illetve ezek kerülnek az ablak és a párkány közé is. Különféle típusokból és színekből válogathatunk a beépítés helyének megfelelően.
Nálunk mindent megtalál, ami az árnyékoló szerkezetek, a rovarhálók és a párkányok házilagos szereléséhez szükséges, nézzen szét webshopunkban!