Az elfeledett függönykarnisok, amelyek többet érdemelnek
A függönykarnisok fontos, praktikus és látványos kiegészítői a belső árnyékolók közül leggyakrabban alkalmazott különféle fényáteresztő és sötétítőfüggönyöknek, mégis kevés szó esik róluk azok kapcsán. Ezért ezt a bejegyzést most ezeknek szenteljük, szó lesz a funkcióikról, bemutatjuk a főbb típusait, illetve azt, hogy szakértőként melyiket mikor ajánljuk.
A függönyök meghatározó kiegészítői a nyílászáróknak, stílust és hangulatot teremthetünk velük az otthonokban, ezért amikor választásra kerül a sor, érdemes alaposan átgondolni, mit is szeretnénk elérni velük. És itt jönnek képbe a függönykarnisok, amelyek azok rögzítésére és mozgatására hivatottak, és amelyeknek szintén sokféle típusa létezik. Hogyan válasszuk ki az óriási kínálatból a megfelelőt?
Milyen szempontokat mérlegeljünk a függönykarnisok választásánál?
A függönykarnis az a szerkezet, amire a függönyt rögzítjük a nyílászáró előtt megfelelő távolságban annak érdekében, hogy a fényt és a belátást gátolja, továbbá a helyiség esztétikáját javítsa, stílusossá varázsolja. A karnis része a függönyt tartó sín vagy sínek, amelyeken a függönyök mozgathatóak, illetve a kintről beáramló természetes fény, valamint a belátás szabályozható.
Különböző típusai vannak, hogy melyik lesz számunkra a megfelelő, az több tényező függvénye. Alapvetően a nyílászáró mérete határozza meg, milyen hosszú függönyrudat választunk, de alapszabályként a nyílászáró széleitől kifelé 10-50 cm-rel számolhatunk, így biztosítható a fényzárás és az ablakok kényelmes nyitása. Tetszetős és praktikus megoldás lehet a pezsgőszínű, íves előlapos, 2 soros alumínium függönysín.
Hova kerüljön a karnis?
Az enteriőr tervezésénél gondolni kell arra is, hova szeretnénk felszerelni a karnist. A hagyományos, oldalfalra szerelhető függönyrudak rendszerint díszesebb darabok, amelyek stílusos megjelenésükkel jól kiegészíthetik a helyiséget. Nagyobb távolság áthidalása esetén több tartókonzolra lehet szükség, ezek elhelyezésénél figyeljünk a függöny elhúzhatóságára! Figyeljünk arra is, hogy az ablak felső szélétől felfelé is elegendő távolságot hagyjunk, hogy a függöny tökéletesen el tudja fedni az ablaknyílást, illetve ne zavarja a nyitást és a zárást.
Amennyiben az oldalfalon nincs elegendő hely a függönytartó számára vagy dekorációs céllal, illetve a teljesebb fényzárás érdekében eleve a mennyezetre szánjuk, a mennyezeti sínek jelenthetnek jó megoldást.
Rúdkarnist vagy karnissínt válasszunk?
Számtalan függönykarnis közül válogathatunk, de hogy megtaláljuk a legideálisabbat, néhány kérdést át kell gondolni. Ha tudjuk, hogy mi a függönnyel a célunk – fényzárás, fényáteresztés vagy dekoráció –, annak megfelelő anyagot választhatunk, aminek tömege és terjedelme meghatározó lehet a karnis teherbírása szempontjából. Nehéz és merev szövetekhez, sűrűn redőzött függönyökhöz masszív, tartós karnist válasszunk, könnyű fényáteresztő anyagokhoz elegendő kisebb teherbírású is.
Az anyagok tekintetében is számtalan lehetőség közül választhatunk, szerencsés, ha a függöny anyagával is harmonizál. A leggazdaságosabb megoldás a műanyag sínkarnis, ugyanakkor esztétika és teherbírás szempontjából kevésbé jó választás. A fém karnisok megbízhatóbbak, de a csúcskategóriát a tartós és strapabíró alumíniumkarnisok jelentik. Színben válasszunk az enteriőrhöz illőt.
Amennyiben csak 1 függönyt szeretnénk, elegendő 1 sín vagy 1 rúd, de ha dekorációs drapériát és sötétítőt is tervezünk mellé, a függönyök számának megfelelően dupla vagy tripla sínes karnisra lesz szükség. Szerezd be a Redőny Diszkont webáruházból!