Mi is az a gurtni, és mit kell róla tudni?
A redőnyök kétféle felhúzó/leengedő eszközzel rendelkezhetnek: zsinór vagy gurtni. Hogy ezek közül te melyiket szeretnéd az otthonodba, az ízlés kérdése. A klasszikus ezek közül az utóbbi.
Sokaknak lehet ismerős talán a szülői vagy nagyszülői házból a széles, fehér, két piros csíkkal ellátott redőnygurtni. Ez volt a sztenderd, ilyet lehetett látni mindenkinél. Még ma is találkozhatunk vele, de ma már vannak alternatívák. Nézzük meg, hogy mit is kell tudni róluk!
Mi az a gurtni, és milyen alternatívái vannak?
A sötétítők piacából nagy szeletet tudhatnak magukénak a redőnyök. Ezek működtetéséhez több minden is kell. De ahhoz, hogy fel tudjuk húzni a palástot, majd le tudjuk engedni, szükségünk lesz egy nagy teherbírású rögzítőszalagra.
Ennek célja az, hogy egyrészt fel tudjuk húzni a redőnyünket. Másrészt rögzíteni tudjuk vele a palástot a felső (vagy bármely más) pozícióban. Harmadrészt pedig le is tudjuk vele engedni, be is tudunk vele sötétíteni.
Ez a rögzítőszalag lesz a gurtni, amiről szó van. Alternatívaként pedig újonnan már akár zsinórral is helyettesíthetjük. Mindkettő ugyanolyan jó választás. Akkor szokták például inkább a zsinórt javasolni, ha nagyon rávakoltak a nyílászáró tokjára. Ekkor ugyanis csak ferdén lehet betenni a felhúzót, ez pedig azt eredményezheti, hogy a gurtni leugrik a tárcsáról, és nem tudjuk rendesen használni a sötétítőnket.
Milyen fajták vannak?
A legkiválóbb gurtnikat találod kínálatunkban, alapvetően kétfélét különböztetünk meg. Van a klasszikus, pamutból készült maxi kivitelű, mely 22 mm széles, fehér színű, két vörös díszcsíkkal. Ezek jellemzően a régi, belső tokos redőnyöknél használtak. 5 méter kell belőlük egy normál ablakhoz, míg 2 méternél nagyobbaknál, valamint ajtóknál 6 méter.
Az újabb típus ezzel szemben csak keskenyebb, mindössze 14 mm széles. Ablakhoz kb. 4,5 méterre, ajtóhoz vagy 2 méternél nagyobb ablakhoz kb. 5 méterre van belőle szükség. Ebből azért kell kevesebb, mert vékonyabb az anyaga, így a tárcsára feltekerve kisebb lesz az átmérője. A kínálatunkban találsz belőle szürke, barna és mogyoró színben is.
A közös bennük az, hogy mindkettőből beszerezhetsz pár méterrel is. De ha egy komolyabb felújítást hajtasz vége, akkor akár egy teljes 50 méteres tekercset is vásárolhatsz tőlünk.
Mikor lehet rá szükségem?
Szerencsére a redőnyök azért általában nem romlanak el olyan könnyen. Ellenben a sűrű használatból eredően akadhat velük gond, mert minden anyag egyszer elfárad. És mivel a gurtni épp egy olyan része a szerkezetnek, ami folyamatosan használva van, így nem csoda, hogy néha elhasználódik.
Ha nincs teljesen leengedve a palást, akkor folyamatos terhelés alatt áll. Ráadásul a mozgásakor valamennyi súrlódási erő is hat rá, bármennyire is lassan és finoman használjuk. Ha pedig nem vigyázunk rá, gyorsan használjuk, és túlzottan is oldalra húzzuk, akkor még komolyabb terhelés éri.
Ennek ellenére attól, mert “leszakad a redőny”, még nem biztos, hogy a gurtni a hibás. Sok esetben a gyenge pont nem ez, hanem egy másik alkatrész, az automata. Ez hivatott arra, hogy megtartsa az egész szerkezetet, és feszesen tartsa, felcsévélje a gurtni nem használt részeit.
Ha meggyőződtél róla, hogy nem az automata a ludas, akkor jöhet a csere. Írtunk is korábban egy segédletet gurtnicseréhez, ezt érdemes átolvasnod előtte.
Van kérdés?
Mint láthatod, a redőnyök fontos részét vettük át. Ha nem tudsz dönteni a termékeink között, vagy bármi kérdésed lenne, keress minket elérhetőségeinken.